Kongreye

  • 00

Gün Kaldı

SOSYAL PROGRAM

AGORA – KEMERALTI TURU

Tarih : 4 Nisan 2019, Perşembe
Saat : 10:00 – 12:00
Not : Kongre otelinden Agora’ya gidiş-dönüş ulaşım sağlanacaktır.
Tarihî Kemeraltı Çarşısı, dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezidir. İzmir’in kalbi, Türkiye’nin en eski çarşılarından olan Kemeraltı, Konak’tan Mezarlıkbaşı’na kadar olan yaklaşık 5 km2 genişliğindeki ve yaklaşık 15.000 iş yerini kapsayan bir alan olup İzmir’de gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Antik Dönem’den beri var olduğu bilinen Tarihî Kemeraltı Çarşısı, kendi gibi birçok tarihî yapıyı da barındırır içinde. Tarihi 16.-17. yüzyıla kadar uzanan çeşmeler, hanlar, hamamlar, camiler, şadırvanlar ve mescitler, iç içe girmiş dükkânlar arasında selamlar ziyaretçilerini.

Smyrna Agora Antik Kenti, sanatın oldukça yoğun olduğu, felsefenin ilk ortaya çıktığı yer olarak biliniyor. M.Ö 4. yüzyılda kurulmuş olan Agora’dan günümüze gelmiş kalıntıların birçoğu, M.S 178 depreminden sonra, İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma Dönemi Agorası’na ait olduğu tahmin edilmekte.
İzmir Namazgah semti yakınlarında bulunan bu örenyeri, devam eden kazı ve restorasyon çalışmaları sebebiyle birçok gezginin varlığından bile haberi olmadıkları yerlerden. Daha çok anıtlar ve heykellerin bulunduğu tarihi bir mekan
Agora Açık Hava Müzesi olarak da bilinen bu Agora Antik Kenti, üç katlı olarak yapılmış dünyanın en büyük agoralarından biri olarak biliniyor. Agora Örenyeri tarihi ise, Roma dönemine kadar uzanıyor.


BERGAMA ASKLEPİON TURU veya EFES ANTİK KENT TURU

Tarih : 6 Nisan 2019, Cumartesi
* Kongre sonrası yarım gün
* Şehir Dışı
* Ücretli Tur
Not : Anketle tercihe göre belirlenecektir.
Efes Antik Kenti, İzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarındadır. Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis Tapınağı‘nın da ev sahibi olan Efes Antik Kenti’nde kazılar 100 yılı aşkın süredir devam ediyor. Her biri görkemli mimari şaheser olan Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu, Meryem Ana Evi, Çukuriçi Höyük ve çok sayıda arkeolojik eseri Efes’te en çekici yapılar.
Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur.

Bergama Asklepion’u, İzmir’in Bergama ilçesine bulunur. MÖ 4. yüzyılda inşa edilmiş olan Bergama’daki Asklepion Tapınağı, Eski Çağ’da Epidaurus ve Kos’taki örnekleriyle eş değer öneme sahip bir tedavi merkezi olarak hizmet vermiş olup Sağlık Tanrısı Asklepios’a adanmıştır. Asklepios Kutsal Alanı, galerili avlusu, 3.500 kişilik tiyatro yapısı, İmparator Hadrianus’a ait kült salonu, kütüphanesi, yuvarlak planlı Asklepios Tapınağı ile Roma Dönemi’nde oldukça önemli bir sağlık merkezi olmuştur. Güney kesiminde Helenistik Dönem’den kalma üç küçük tapınak ile uyku odaları, kutsal kaynak ve havuzlar bulunur. Döneminde, “ölümün girmesinin yasak olduğu yer” olarak ünü tüm dünyaya yayılmıştır.